Vartotojo vardas:
Slaptažodis Paieška svetainėje

Pagrindinė įvykusio posėdžio tema - ES ir JAV partnerystės sutartis. Abiejose šalyse sukuriama apie 50 proc. pasaulio BVP, jos apima apie 1/3 pasaulio prekybos: apyvarta kiekvieną dieną sudaro apie 2 mlrd. Eurų. JAV rinka yra pagrindinė iš ES eksportuojamiems produktams, ES – JAV antroji pagal svarbą (po Kanados).

Žemės ūkio produkcijos dalis ES bendrame eksporte sudaro apie 7 proc., JAV – 10 proc. Abiejų šalių žemės ūkio produktų eksporto apimtys pastaraisiais metais didėjo. JAV žemės ūkio produkcijos eksporte didžiausią dalį sudarė soja (apie 16 proc.) bei kiti javai.

ES iš JAV eksportuojamai žemės ūkio produkcijai yra penktoji pagal svarbą (po Kinijos, Kanados, Meksikos ir Japonijos).

JAV Europos Sąjungai yra pagrindinis žemės ūkio produkcijos importuotojas, tačiau ES daugiausia žemės ūkio produkcijos importuoja iš Brazilijos. Pagrindiniai ES į JAV eksportuojami produktai – aukštos pridėtinės vertės: stiprieji alkoholiniai gėrimai, alus ir vynas, sūriai. ES iš JAV daugiausia importuoja tropinių vaisių ir prieskonių, sojos, stipriųjų alkoholinių gėrimų.

ES-JAV eksporto-importo balansas – teigiamas

Posėdyje trumpai pristatytos pagrindinės TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership) kryptys, tačiau diskusijos dėl temų tik prasideda.

COPA-COGECA išreiškė nuogąstavimus dėl jautienos sektoriaus. JAV jautienos gamyba yra stipri ir organizuota, o kainos gerokai žemesnės negu ES (apie 12 proc.). JAV jautienos konkurencingumas pagrįstas žemesniais gamybos kaštais, kuriuos lemia pigesni pašarai. Be to, JAV daug švelnesni standartai ir reikalavimai (transportavimui, atsekamumui, gyvūnų gerovei) bei efektyvesnis skerdimas. Taip, pvz., gamybos kaštai JAV yra nuo 30 iki 100 proc. mažesni negu analogiškos produkcijos Prancūzijoje.

Taip pat posėdyje buvo pristatyta ES dvišalių susitartimų su Kanada, Mercosur valstybėmis, Japonija, Kinija, Rytų Azijos valstybėmis evoliucija.

Afrikoje ES vis dar nepavyksta pasiekti žymesnio impulso, išskyrus nedidelį progresą ES-Pietų Afrikos regione.

Trumpai supažindinta su PPO derybų situacija ir gruodžio mėnesį Balyje planuojamomis aptarti temomis, tačiau esminio progreso nesitikima.