Skip to main content

Lietuvos žemės ūkio bendrovių ir įmonių indėlis į kartų atnaujinimą kaime

Š. m. kovo 4 d. įvykusio COPA-COPA „Pieno ir pieno produktų“ posėdžio popietinėje sesijoje buvo pristatytos priemonės, taikomos valstybėse narėse, siekiant kartų atnaujinimo kaime.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezentacijoje buvo trumpai supažindinta su istoriniu žemės ūkio sektoriuje įvykusių reformų kontekstu – kaip po buvusių kolūkių privatizacijos, bendrasavininkų sprendimo dėka: ne išskaidyti, bet kooperuoti turtą ir, kas ne mažiau svarbu, intelektualinį kapitalą, susiformavo žemės ūkio bendrovės.

Posėdžio dalyviams buvo pasiųsta žinia, kad Lietuvos bendrovėse dirba apie 21 proc. jaunesnių nei 40 metų darbuotojų (kelis kartus daugiau negu vidutiniškai ES), kurie pagal Lisabonos sutarties nuostatas yra tokie patys „žemės ūkiu užsiimantys asmenys“, kaip ir ūkininkai. Augalininkystės sektoriuje turimi dar geresni rezultatai: kai kuriose bendrovėse šiame padalinyje dirbantys jaunesni nei 40 metų asmenys sudaro daugiau kaip 70 proc. Ne vienoje bendrovėje jaunesnių nei 40 metų darbuotojų dalis viršija 30 proc. Yra bendrovių, kuriose visų dirbančiųjų amžiaus vidurkis nesiekia 40 metų.

Kasmet vykdomose apklausose bendrovių specialistai įvardina prioritetus, skatinančius juos dirbti bendrovėje. Savaime suprantama, svarbiausias iš jų – konkurencingas atlyginimas. Kiti – geros darbo sąlygos ir organizacijos mikroklimatas. Jaunas kolektyvas savaime yra patrauklesnis jaunimui. Paprastai, stiprios bendrovės buvimas reiškia ir stiprią bei skaitlingą vietos bendruomenę.

Reikšmingos tolimesnės specialistų karjeros perspektyvos. Gerai tai ar blogai, bet bendrovių išugdytus specialistus noriai pervilioja, pvz., žemės ūkį aprūpinančios įmonės. Sutuoktinio darbo vieta taip pat svarbi pasirenkant darbo vietą, tačiau traukiantis miesteliuose ir kaimuose teikiamų viešųjų paslaugų tinklui, problema įgauna didėjantį mastą.

Eilę metų Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija sistemingai siekia, kad žemės ūkio bendrovių ir įmonių indėlis į kartų atnaujinimą, kaip ir darbo vietų kūrimą kaimo vietovėse, būtų pagaliau pripažintas ir įvertintas.

Paprastai kalbant, kad joms būtų bent jau padėkota.

 

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos informacija