Skip to main content

ES Tarybos pranešimas. Žemės ūkio ministrų vaizdo konferencijos, vykusios š. m. birželio 8 d., pagrindiniai rezultatai

Žemės ūkis

Ministrai pasikeitė nuomonėmis apie strategiją „Nuo ūkio iki stalo“ ir Biologinės įvairovės strategiją, kurias neseniai priėmė Europos Komisija. Abiejų strategijų tikslas – užtikrinti, kad ES maisto sistemos taptų visuotiniu tvarumo standartu ir imtis skubių veiksmų siekiant apsaugoti ir atkurti Europos biologinę įvairovę.

Kroatijos žemės ūkio ministrė Marija Vučković

Strategija „Nuo ūkio iki stalo“ ir Biologinės įvairovės strategija atliks itin svarbų vaidmenį įgyvendinant Europos žaliąjį kursą ir Europos ekonomikos gaivinimo planą. Turime įvertinti galimą žemės ūkio, žuvininkystės ir miškininkystės sektorių indėlį siekiant abiejose strategijose nustatytų tikslų. Tačiau taip pat turime atkreipti ypatingą dėmesį į poveikį šiems sektoriams. Mūsų ūkininkai, žvejai ir akvakultūros gamintojai nusipelno teisingos pertvarkos, nuspėjamų sąlygų ir tinkamų finansinių išteklių - Kroatijos žemės ūkio ministrė Marija Vučković

Visų pirma ministrai pasikeitė nuomonėmis apie pagrindinius iššūkius ir galimybes siekiant strategijų tikslų. Jie taip pat aptarė Komisijos siūlomas papildomas priemones, kuriomis siekiama, kad būsima bendra žemės ūkio politika būtų įgyvendinama veiksmingiau, siekiant padėti įgyvendinti Žaliojo kurso užmojus. Galiausiai ministrai pateikė savo nuomones dėl to, ar naujas pasiūlymas dėl 2021–2027 m. ES biudžeto, įskaitant naują Europos ekonomikos gaivinimo priemonę (priemonė „Next Generation EU“), yra tinkamai parengtas strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ ir Biologinės įvairovės strategijos užmojams įgyvendinti.

Ministrai palankiai įvertino abi strategijas ir siekį stiprinti ūkininkų vaidmenį tiekimo grandinėje. Jie pabrėžė, kad plataus užmojo strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ ir Biologinės įvairovės strategijos tikslus turi atitikti plataus užmojo biudžetas. Daug delegacijų pareiškė susirūpinimą, kad dėl nepakankamų lėšų gali kilti pavojus ES ūkininkų finansiniam gyvybingumui, ir pabrėžė, kad siūlomi BŽŪP biudžeto asignavimai neatitinka neatitinka strategijų tikslų.

Ministrai pareiškė susirūpinimą, kad dėl pastangų, dedamų siekiant apriboti pesticidų ir antibiotikų naudojimą, gali sumažėti ES ūkininkų konkurencingumas pasaulinėje rinkoje. Jie taip pat paprašė Komisijos atsižvelgti į konkrečias nacionalines aplinkybes.

Diskusijų metu ministrai pritarė užmojui nustatyti bendras maisto produktų ženklinimo taisykles. Taip pat buvo akcentuota miškininkystės sektoriaus svarba siekiant strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ ir Biologinės įvairovės strategijos tikslų.

Ministrai sutiko, kad Europos žaliasis kursas yra žingsnis tinkama linkme, tačiau pripažino, kad valstybių narių pradinės pozicijos, į kurias reikia atsižvelgti, labai skiriasi, ir kad reikėtų vengti vienodo požiūrio. Be to, ministrai pabrėžė, kad reikia apibrėžti duomenų rinkimą ir pažangos stebėseną įvairiuose sektoriuose, taip pat tai, kad reikia naudoti vienodus, tikslius ir palyginamus duomenis. Kalbėdami jie pabrėžė, kad svarbu užtikrinti tinkamą komunikaciją su ūkininkais, kurie, tikėtina, deda daugiausiai pastangų. Be to, ne karta buvo paminėta, kad reikia rasti bendrą sprendimą dėl finansinės paramos, skirtos viso maisto gamybos sektoriaus – nuo pirminės gamybos iki galutinių produktų – prisitaikymui ir pertvarkai. Kalbant apie lankstumo reikalavimus ir ilgesnio prisitaikymo laikotarpį, ministrai pasikeitė nuomonėmis dėl pasiūlymo dėl bendros žemės ūkio politikos suderinamumo su Europos žaliojo kurso reikalavimais.