Sparti šienapjūtė jau į pabaigą

Šiaulių rajono Ginkūnų žemės ūkio bendrovė (ŽŪB) laiko 1 270 galvijų, iš jų – 580 melžiamos karvės. Tokiai didelei bandai šerti reikia paruošti daug pašarų. Iki birželio vidurio ŽŪB jau paruošė 3,8 tūkst. t šienainio ir pradėjo ruošti išskirtinį pašarą – šieną veršeliams.

Sudėjo į dvi tranšėjas

Traktoriai specialiais tankintuvais suslėgė ir sutankino ruošiamą šienainį.

Šienapjūtė Ginkūnų ŽŪB jau artėja į pabaigą. Į dvi dideles tranšėjas jau sudėta beveik po 2 tūkst. t šienainio. Valdybos pirmininkas Arūnas Grubliauskis džiaugėsi, kad šiais metais šienapjūtei buvo palankus oras, pirmosios dvi birželio savaitės buvo saulėtos, šiltos, nelijo, todėl darbai buvo spartūs, galėjo paruošti geros kokybės pašarų.

Bendrovės vadovas minėjo, jog itin daug dėmesio skiria pašarų kokybei, gyvulių gerovei ir sveikatingumui, todėl galvijams šerti ir šienainis, ir silosas turi būti visavertis, kokybiškas. Šienainį Ginkūnų ŽŪB sukrovė į dvi tranšėjas, taip esą ekonomiškiau negu sukti į ritinius, be to, daug spartesnis darbas, patogu žiemą iš tranšėjų pašarus vežti į fermas ir išdalyti galvijams. „Šienainis tranšėjose yra sausesnis pašaras negu silosas, turi sausųjų medžiagų, – aiškino A. Grubliauskis. – Be to, šienainis yra kelis kartus maistingesnis už silosą.“

Rodydamas dvi didžiules šienainio tranšėjas, bendrovės pirmininkas akcentavo, kad, norint šienainį tinkamai paruošti, būtina laikytis visų technologinių reikalavimų. Svarbu masę gerai suslėgti, kad nebūtų oro. Gerai suslėgta masė neleidžia daugintis puvimo bakterijoms ir pelėsiniams grybams. Traktoriai specialiu tankintuvu šienainį suspaudė, sutankino. Paruoštą šienainį uždengė net trimis sluoksniais: du sluoksniai – plėvelės, o trečias sluoksnis – storas audinys, kad paukščiai nepralestų ir nesugadintų po juo esančių plėvelių. Ant tranšėjos viršaus dar uždėjo naudotų padangų.

Ginkūnų ŽŪB vadovas Arūnas Grubliauskis sakė, kad veršeliams šerti paruoš 100 t kokybiško šieno.

Šienas tik veršeliams

Bendrovė augina 340 ha daugiamečių žolių: šienainiui paruošti buvo skirta 300 ha, jau paruošė 3,8 tūkst. t šienainio, o likę 40 ha daugiamečių žolių palikta šienui. Planuoja paruošti 100 t šieno, kuris bus skirtas tik veršeliams šerti.

Bendrovės vadovas sakė, kad paruošti gerą ir kokybišką šieną yra gana nelengva, jeigu pasitaiko lietingų dienų, stringa pradėti darbai. Nupjautą žolę specialiu vartytuvu varto net tris kartus, kad gerai išdžiūtų. Išdžiovintą šieną susuks į ritinius. Veršeliams reikia tik kokybiškų pašarų.

Kai lankėmės bendrovėje, kartu su vadovu važiavome pasižiūrėti ir į laukus, ir į fermas. Gražu buvo žiūrėti, kaip darbavosi vienas geriausių Ginkūnų ŽŪB mechanizatorių Raimondas Gumbelevičius. Trumpam stabtelėjęs, jis teigė, kad specialiu vartytuvu pirmą kartą varto nupjautą žolę, kad greičiau išdžiūtų. Paskui dar du kartus vartys. Jei nupjauta žolė ilgiau pabūna saulėje, nelieka daug vertingų medžiagų. Visas procesas atsakingas, todėl darbas gana spartus.

Parduoda ir į užsienį

Ginkūnų ŽŪB laiko didelę galvijų bandą – 1 270 galvijų, pieno ūkis – vienas didžiausių ne tik Šiaulių rajone, turi 580 melžiamų karvių, augina veislines telyčias, bulius. Bandai atnaujinti kasmet atrenka pačias geriausias telyčias, o dalį veislinių telyčių parduoda ir į užsienį.

Bendrovė augina apie 300 veislinių telyčių.

Vienas geriausių bendrovės mechanizatorių Raimondas Gumbelevičius.

Tokiai didžiulei bandai reikia daug pašarų. Be jau paruošto šienainio, iš daugiamečių žolių atolo pagamins dar 3 tūkst. t šienainio. Pašarams augina ir 150 ha kukurūzų. Rudenį planuoja paruošti 7 tūkst. t kukurūzų siloso. A. Grubliauskis sakė, kad galvijų racionas yra subalansuotas, pašarai kokybiški, daug dėmesio skiriama gyvulių gerovei ir sveikatingumui.

Užsukome į fermą, kurioje laikomos veislinės telyčios. Jų bendrovė augina beveik tris šimtus. Fermoje stebėtina tvarka, pašarus rupšnojo jaukios veislei auginamos telyčios. Kraikiniam mėšlui kaupti šalia fermos neseniai pastatyta mėšlidė.

 

Aldona SIREIKIENĖ

ŪP korespondentė

Autorės nuotraukos


Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija

Tilto g. 35-6, 01101 Vilnius

Tel. +37052122248
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

A/S LT334010042400033443
Luminor bankas, Banko kodas 40100

Visos teisės saugomos LŽŪBA © 2020