Bus vykdomas glifosato naudojimo stebėjimas prieš derliaus nuėmimą

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba), užtikrindama efektyvią augalinio maisto ir pašarų gamybos kontrolę dėl atsakingo augalų apsaugos produktų (toliau – AAP) naudojimo prieš nuimant derlių, kaip ir kasmet vykdo javų, rapsų, pupinių augalų ir grikių pasėlių stebėjimą. Todėl prasidedant derliaus nuėmimo laikui Augalininkystės tarnybos specialistai papildomai stebi pasėlius, kad nustatytų, ar laikomasi reikalavimų, kai pasėliai yra apdorojami glifosato veikliosios medžiagos turinčiais herbicidais, fiksuojami pasėlių purškimai, analizuojama kita informacija, sudaranti prielaidas identifikuoti galimus pažeidimus.

2019 metų spalį Žemės ūkio ministerija, Augalininkystės tarnyba, Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija ir Lietuvos grūdų augintojų asociacija pasirašė deklaraciją, kuria įsipareigojo formuoti ir įgyvendinti valstybės politiką, siekiančią tausaus ir atsakingo AAP, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato, naudojimo. Pasak Augalininkystės tarnybos direktoriaus, Sergejaus Fedotovo, šis saugaus AAP naudojimo siekis atsispindi ir žemės ūkio produktų gamyboje: „Pastaruoju metu stebėjimai rodo, kad ūkininkai rūpinasi derliaus kokybe – pažeidimų dėl glifosato naudojimo daug nenustatoma, nors vis dar tenka su jais susidurti. Dabar augintojai, naudodami naujas veisles ir šiuolaikines auginimo technologijas, dažnai išvengia problemų su piktžolėmis. Prie teigiamų veiksnių prisideda ir sausi šių metų orai.“

Glifosato veikliosios medžiagos turinčius herbicidus prieš derliaus dorojimą leidžiama naudoti tik piktžolėtuose pasėliuose ir ne vėliau kaip likus 10–14 kalendorinių dienų iki pjūties. Konkretaus AAP etiketėje yra nurodytas individualus laikotarpis, kurio privalu laikytis. Ypatingas dėmesys kreipiamas į tai, ar augintojai šiuos produktus naudoja pagal paskirtį ir jais nepiktnaudžiauja prieš derliaus nuėmimą apdorodami nepiktžolėtus pasėlius, ar derlių nuima išlaukę AAP etiketėje nustatytą laikotarpį. Atkreipiame dėmesį, kad glifosato turintys herbicidai negali būti naudojami apdoroti grikių pasėliams.

Pastebėjus ar įtarus pažeidimus, gavus konkrečių skundų dėl netinkamo glifosato turinčių AAP naudojimo prieš derliaus nuėmimą, atliekami išsamūs patikrinimai. Pasitvirtinus pažeidimams, ūkininkams taikoma administracinė atsakomybė, be to, informacija apie pažeidimus ir galimai užterštą žemės ūkio produkciją perduodama Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai bei Nacionalinei mokėjimo agentūrai, o jei ūkis ekologinis – VšĮ Ekoagros.

Augalininkystės tarnyba visuomenę ragina nebūti abejinga ir pranešti apie pastebėtus AAP naudojimo (ypač javų purkšimą glifosato turinčiais AAP derliaus nuėmimo laikotarpiu) pažeidimus Augalininkystės tarnybos regioniniams skyriams, kurių kontaktus pagal aptarnaujamas zonas galima rasti Augalininkystės tarnybos interneto tinklalapyje www.vatzum.lt, arba pranešti el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., arba Pasitikėjimo linijos tel. (8 5) 270 80 80.

 

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos informacija


Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija

Tilto g. 35-6, 01101 Vilnius

Tel. +37052122248
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

A/S LT334010042400033443
Luminor bankas, Banko kodas 40100

Visos teisės saugomos LŽŪBA © 2020