Prasti rezultatai, kai nevertinamos priimamų sprendimų pasekmės ("Copa-Cogeca" spaudos pranešimas)

Spaudos pranešimas

Nepatogi Komisijai tiesa - Jungtinis tyrimų centras paskelbė ataskaitą apie Biologinės įvairovės ir Nuo ūkio iki stalo strategijų poveikį žemės ūkiui

Kaip palaidoti gėdingą pranešimą? Europos Komisija mums ką tik surengė meistriškumo mokymus. Vasaros atostogų viduryje Jungtinis tyrimų centras (JTC) paskelbė ilgai lauktą ataskaitą apie keturių pasirinktų Biologinės įvairovės ir Nuo ūkio iki stalo strategijų tikslų poveikį. Retai ataskaitos būna tokios atsargios, jog nepasakytų, ką ji turi pasakyti: kad ir kokie scenarijai būtų svarstomi, šių strategijų poveikis bus neturintis precedento ES gamybos pajėgumų ir ūkininkų pajamų sumažėjimas. Didžiąją dalį žemės ūkio išmetamų teršalų mažinimo, pasiekto taikant šias strategijas, panaikins tvarumo nutekėjimas į trečiąsias šalis dėl šio gamybos sumažėjimo!

Jau daugiau nei metus visos suinteresuotosios šalys, atstovaujančios žemės ūkio sektoriui Briuselyje, ragino atlikti strategijos „Nuo ūkio iki stalo“ poveikio vertinimą. Žemės ūkio bendruomenė, žinodama iššūkius ir būtiną perėjimus, siekė solidžios diskusijos šia tema. Tačiau, atsižvelgiant į Komisijos tylą ir nepavykus parengti tyrimo, tema savaime tapo politine problema. Todėl „Copa“ ir „Cogeca“ buvo nustebintos, kai praėjusią savaitę, vasaros viduryje, buvo paskelbta „techninė ataskaita“ šia tema, kada dauguma ES suinteresuotųjų šalių yra kasmetinėse atostogose, apie tai nepranešus ir minimaliai komunikuojant.

Nevadinkite to „poveikio vertinimu“, sako autoriai. Jie ir toliau pabrėžia, kad šis dokumentas nėra išsamus vertinimas, nes kai kurie tikslai nebuvo svarstomi arba tik iš dalies apsvarstyti, o naudojamas modelis turi tam tikrų apribojimų, kad būtų galima įvertinti sudėtingą aptartų tikslų poveikį. Ar būtų galima vieną dieną pasiūlyti visiškai išsamią „Nuo ūkio iki stalo“ poveikio analizę, ar tiesiog bandoma žaisti žodžiais? Akivaizdu, kad šioje ataskaitoje pateiktos išvados eina ta pačia kryptimi, kaip ir daugumos šiuo klausimu jau atliktų tyrimų išvados.

Vertindamos turinį, „Copa“ ir „Cogeca“ sveikina šią ataskaitą ir sutinka su autoriais, kad „šios ataskaitos įgyta patirtis yra svarbi politikos požiūriu“. Nepriklausomai nuo nagrinėjamo scenarijaus, visų sektorių produkcija sumažėja nuo 5% iki 15%, o gyvulininkystės sektoriai bus labiausiai paveikti. Dėl gamybos pokyčių sumažėtų grūdų, kiaulienos ir paukštienos grynojos eksporto pozicijos ir padidėtų ES prekybos aliejinėmis sėklomis, vaisiais ir daržovėmis, jautiena, aviena ir ožkiena deficitas. NEPRIKLAUSOMAI NUO PASIRINKTO SCENARIJAUS, NUMATOMAS GAMYBOS KAŠTŲ AUGIMAS APIE 10%, O TAI NEIGIAMAI PAVEIKS DAUGUMOS ŪKININKŲ PAJAMAS.

Tačiau svarbiausias išvadų punktas iš „Copa“ ir „Cogeca“ perspektyvos yra susijęs su tikėtinu šios strategijos poveikiu: ataskaita rodo, kad „Nuo ūkio iki stalos“ ir Biologinės įvairovės strategijos kartu su naująja BŽŪP galėtų padėti sumažinti išmetamų ŠESD kiekį 28,4 proc. iš žemės ūkio sektoriaus iki 2030 m. Tai leidžia kai kurios aplinkosaugos nevyriausybinėms organizacijoms teigti, kad šios strategijos duos lauktų rezultatų. Tačiau čia sustojama įpusėjus samprotavimams. VIENA ESMINIŲ ATASKAITOS IŠVADŲ YRA TA, KAD DAUGIAU NEI PUSĘ NUMATYTO ŠESD KIEKIO SUMAŽĖJIMO VISAIS ATVEJAIS PAKEIČIA LYGIAVERTIS ŠESD KIEKIO PADIDĖJIMAS TREČIOSIOSE ŠALYSE!

Reaguodamas į ataskaitą, „Copa-Cogeca“ generalinis sekretorius Pekka Pesonen sakė: „Ši ataskaita, net ir įvertinant atsargias išlygas, į kurias reikia atsižvelgtidėlį jos metodikos ir apimčių, patvirtina daugelį mūsų analizių. Nauja BŽŪP leis ūkininkams įvykdyti būtiną perėjimą link didesnio tvarumo bet, tai nebus „status quo“, kaip kai kurios Briuselio nevyriausybinės organizacijos mėgsta kartoti. Tačiau tokios strategijos kaip „Nuo ūkio iki stalo“ arba „Biologinės įvairovės“ sukurs vis didėjantį neigiamą veiklos ir konkurencingumo atotrūkį, lyginant su mūsų tarptautiniais konkurentais. Nenorėdama organizuoti dalies žemės ūkio perkėlimo į trečiąsias šalis, Europos Sąjunga turi būti tokia pat ambicinga savo prekybos politikoje, kaip ir savo vidaus strategijose. Šiandien to tiesiog nėra Šis didelis neatitikimas ilgainiui bus nepakeliamas mūsų ūkininkams ir kooperatyvams “.

Kalbant apie „Copa“ ir „Cogeca“, šio tyrimo išvados turėtų įspėti suinteresuotuosius subjektus, esančius toli už žemės ūkio bendruomenės ribų, ir pradėti viešas diskusijas, nes ši politika yra labai svarbi mūsų strateginei autonomijai, vartotojų kainoms ar žemės ūkio perkėlimui. Ataskaitos autoriai ragina toliau analizuoti tikslus ir modelius, „Copa“ ir „Cogeca“ pritaria šiam kvietimui ir nekantriai laukia, kada ateinančiais mėnesiais bus galima perskaityti ir komentuoti šios svarbios ataskaitos išvadas.

 


Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija

Tilto g. 35-6, 01101 Vilnius

Tel. +37052122248
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

A/S LT334010042400033443
Luminor bankas, Banko kodas 40100

Visos teisės saugomos LŽŪBA © 2020