Skip to main content

Apie žemės ūkio ir ministro likimą – pas prezidentą (straipsnis portale ukininkopatarejas.lt)

Vakar, penktadienį, su nepasitikėjimą žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku išsakiusios Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) bei viešai ministrą palaikančių Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) atstovais susitiko prezidentas Gitanas Nausėda. Susitikime aptarta žemės ūkio politikos situacija, problemos, ieškota kelių joms spręsti.

Jau beveik mėnuo, kai dėl nesprendžiamų žemės ūkyje susikaupusių „karštų“ reikalų, ypač rengiant Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginį planą, LŽŪT ragina žemės ūkio ministrą K. Navicką trauktis iš pareigų. Ministro darbu nepatenkinti žemdirbiai sako, kad tragiška situacija žemės ūkio sektoriuje susidarė dėl itin blogo vadovavimo, lyderystės stokos, kompetencijų ir dialogo trūkumo, prastos komunikacijos. Kaip po susitikimo „Ūkininko patarėjui“ teigė Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius, juos džiugina, kad pagaliau į žemės ūkio sektoriuje susikaupusias problemas dėmesį atkreipė valstybės vadovas, tad gal po šio pokalbio prasidės ir problemų sprendimas. Ypač nebus delsiama rengti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginį planą, kuriam užbaigti liko vos 29 darbo dienos.

„Tokia situacija, kokia yra šiandien, nebūtų susiklosčiusi, jei žemdirbiai būtų laiku sulaukę atsakymų į keliamus klausimus. Bet žemės ūkio ministras vengė kalbėtis. Dabar, atsiradus didesniam politikų dėmesiui, yra prošvaisčių, kad žemės ūkio problemos bus pradėtos spręsti iš esmės“, – vylėsi R. Juknevičius.
 

Prieš susitikimą su valstybės vadovu: LŽŪT pirmininkas Jonas Vilionis, LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius, Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos vadovė Danutė Karalevičienė, LŽŪBA prezidentas Petras Puskunigis

Po žemdirbių atstovų susitikimo su prezidentu ŽŪR išplatino pranešimą, kuriame dar kartą pareiškė, kad tik jie esą atstovauja žemdirbių ir kaimo gyventojų interesams, o žemės ūkio ministras „kalbasi, įsiklauso ir reaguoja į argumentuotus siūlymus, todėl matome, kad pasiekti rezultatų galime tik dirbant ir diskutuojant, o ne keliant įtampą, kurios šiandien ir taip pakanka: sudėtinga COVID-19 situacija, didelė įtampa pasienyje. Todėl tokiu metu nereikalingą įtampą gali kelti tik valstybės priešai“.

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Petras Puskunigis ŪP teigė, kad kitaip ŽŪR kalbėti ir negali, nes „sėdi“ ŽŪM „kišenėje“ – gauna finansavimą iš valstybės biudžeto. Todėl ir yra ruporas tų institucijų, kurios joms moka pinigus. „Kaip tik tų institucijų, konkrečiai ŽŪM, veikla mūsų šiandien ir netenkina“, – pastebėjo P. Puskunigis, neslėpdamas, kad susitikimas su prezidentu didelių vilčių neatnešė – valstybės vadovas tik išklausė visų pokalbyje dalyvavusiųjų nuomones. LŽŪBA vadovas vylėsi, kad prezidentas bent jau susidarė tikrąjį vaizdą, kas vyksta Lietuvos žemės ūkyje bei kaime.

Beje, prezidentas G. Nausėda su K. Navicku buvo susitikęs praėjusį trečiadienį. Kaip po šio susitikimo teigė K. Navickas, susitikime iš prezidento jis savo, kaip žemės ūkio ministro, adresu priekaištų neišgirdo. „Todėl jaučiu prezidento palaikymą“, – po susitikimo su valstybės vadovu tikino K. Navickas, dar kartą akcentavęs, kad trauktis iš pareigų neketina.

Viešą palaikymą ministrui išsakė ir premjerė Ingrida Šimonytė. Ji teigė nematanti priežasčių nepasitikėti K. Navicku, o dalies ūkininkų nepasitenkinimas jo darbu nėra pakankama priežastis šalinti ministrą iš pareigų.

2021-11-20

ŪP vyr. redaktoriaus pavaduotojas Kazys KAZAKEVIČIUS 

Pridedame Lietuvos žemės ūkio tarybos reikalavimus, adresuotus Prezidentūrai, Vyriausybei ir Seimui, dėl ko žemės ūkio ministras turi atsistatydinti (raštą rasite čia). Gaila, kad prezidentūroje nebeliko patarėjų žemės ūkio klausimais. Visos anksčiau dirbusios prezidentų komandos tokius turėjo.