Skip to main content

Copa-Cogeca, kaip ir Lietuvos žemdirbiai, tikisi, kad ES pakeis esamas politikos priemones, skirtas remti žemės ūkio ir maisto sektorių

            

 

Ponui Julien Denormandie,
Žemės ūkio ir maisto ministrui
Žemės ūkio ministrų tarybos pirmininkui  

RE: Neformali žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų vaizdo konferencija (2022 m. kovo 2 d.)

 

Gerbiamas ministre,

Reaguodami į neoficialią žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų vaizdo konferenciją, skirtą Ukrainos krizei, „Copa“ ir „Cogeca“ norėtų pasidalinti savo pirmuoju kritinės padėties ir jos pasekmių ES žemės ūkiui įvertinimu.

Visa Europos žemdirbių bendruomenė su giliu liūdesiu seka konflikto Ukrainoje raidą. Praėjusią savaitę vykusiuose „Copa“ ir „Cogeca“ Prezidiumo posėdžiuose visi nariai išreiškė savo solidarumą su Ukrainos žmonėmis, ypač atkreipdami dėmesį į mūsų kolegas žemdirbius ir žemės ūkio kooperatyvų narius šiais itin sunkiais laikais. „Copa“ ir „Cogeca“, sekdamos konflikto evoliuciją, artimiausiomis dienomis ir savaitėmis imsis konkrečių solidarumo veiksmų ir yra pasirengusios bendradarbiauti su ES institucijomis.

Karo metu dėmesys aprūpinimui maistu tampa itin svarbus ir yra būtina iš anksto imtis reikiamų veiksmų, kad maisto atsargos ir toliau pasiektų labiausiai paveiktas vietas Ukrainoje ir visame pasaulyje. Atėjo laikas toliau stiprinti Europos ir tarptautinio bendradarbiavimo vienybę. Tam iš esmės ir yra Europos Sąjunga: taikai ir klestėjimui.

Rusijos invazija į Ukrainą jau sukėlė milžiniškas pasekmes pasaulyje. Rusija ir Ukraina yra pagrindinės pasaulio žaliavų ir energijos tiekėjos, taip pat kaip ir pagrindinės žemės ūkio produkcijos gamintojos ir eksportuotojos. Ukraina yra ketvirta pagal dydį ES išorės maisto tiekėja ir užtikrina ketvirtadalį grūdų ir augalinio aliejaus, beveik pusę kukurūzų importuojamų į ES apimčių. ES kooperatyvų investicijos (pvz., sėklų gamyba) šiuo metu neveikia. Ukrainos ūkininkai rizikuoja, kad vasarą negalės sėti tokių kultūrų kaip kukurūzai. Tai gali turėti papildomų pasekmių vidutiniu laikotarpiu. Be to, mes suprantame, kad Rusijos įmonių galimybės ir toliau prekiauti su ES įmonėmis buvo labai apribotos, įskaitant mūsų prekybą žemės ūkio produktais su Rusija.

Nors energijos tiekimo klausimai dabar yra valdžios institucijų dėmesio centre, žemės ūkis yra lygiai taip pat strategiškai svarbus. ES žemdirbių bendruomenei, kuri įrodė savo vaidmenį ir atsparumą pandemijos metu, ši krizė yra priedas prie Covid-19 pandemijos pasekmių ir staigaus visų pagrindinių žemės ūkio žaliavų (pvz., energijos, pašarų, trąšų) kainų padidėjimo pastaraisiais mėnesiais. Kyla rizika, kad ES žemės ūkis vėl sumokės kainą už politinius pokyčius kitose srityse.

Tikimės, kad ES užtikrins visas esamas priemones, skirtas remti ES žemės ūkio ir maisto produktų sektorių. Dar labiau reikia mažinti priklausomybę nuo importo (t. y. dirbti su baltymų gamybos planu) ir turėti galimybę efektyviai panaudoti visą turimą ariamą žemę ūkio lygmenyje.

Norint išlaikyti stiprią ir taikią Europą, aprūpinimo maistu saugumo ir tiekimo grandinių užtikrinimas yra esminė būtinybė. Tai pamoka, kurią išmokome iš Europos įkūrėjų. Ateinančiomis dienomis ir savaitėmis daugiausia dėmesio skirdami vykstančio konflikto sprendimui, ES sprendimų priėmėjai taip pat turi atsižvelgti į jo poveikį pagrindiniams ekonomikos sektoriams. Europos žemės ūkis yra pagrindinis mūsų strateginės autonomijos ir aprūpinimo maistu ramstis. ES sprendimus priimantys asmenys turi veikti ryžtingai ir greitai, kad jį išsaugotų.

Pagarbiai

Christiane LAMBERT                                                                       Ramón ARMENGOL

Pirmininkas Copa                                                                               Prezidentas Cogeca