Skip to main content

Žemdirbiai išgirdo komisaro pažadą padėti (straipsnis manoukis.lt)

Vilnius. Dėl pieno ūkius ištikusios krizės pas žemės ūkį kuruojantį Europos Komisijos (EK) narį Janusz’ą Wojciechowski’į (Janušą Voicechovskį) apsilankę Lietuvos žemdirbių atstovai sako išgirdę komisaro pažadą ieškoti lėšų ir padėti nukentėjusiems ūkininkams.

Ketvirtadienį su žemės ūkio komisaru susitiko Kauno r. ūkininkų sąjungos vadovas Mindaugas Maciulevičius, Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos pirmininkė Renata Vilimienė, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Eimantas Pranauskas, Rokiškio ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius, žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“ valdybos pirmininkas Tomas Raudonius ir Širvintų rajono ūkininkė Kasia Jankun.

Pasak M. Maciulevičiaus, ūkininkai pasirengė vaizdinę medžiagą, kad galėtų akivaizdžiai ir komisarui, ir jo komandai parodyti, jog vidutinė kaina yra tik statistika, o skirtingą pieno kiekį parduodantiems ūkininkams mokėta labai skirtinga kaina, kuri dažnu atveju buvo žemesnė už produkcijos gamybos kaštus.

Jo teigimu, pabrėžta ir tai, kad jau nuo praėjusios vasaros ūkininkams rimtu iššūkiu tapo, Eurostato duomenimis, didžiausias gamybos kaštų kilimas Europoje – 67 proc., nors kitur Europoje šie kaštai augo 34 procentus. 

„Jei gavome keliais centais daugiau, tai juos suvalgė gamyba. Dabar sudėtinga situacija su apyvartinėmis lėšomis, nes yra įsipareigojimai bankams, reikia grąžinti kreditus, didėja palūkanos. Reikia pirkti pašarus, trąšas, nes sezonas prasideda, viskas vis dar išbrangę, o kainos dramatiškai nukritusios. Tad mums iš tiesų reikia tiesioginės pagalbos iš Europos Komisijos“, – komisarui išdėstytus argumentus portalui manoūkis.lt reziumavo M. Maciulevičius.

J. Wojciechowski’s teiravosi ir apie nacionalinę paramą, tad ūkininkai papasakojo, kad skirti 8 mln. Eur teko tik daliai ūkių, o didžioji dalis vidutinių jos negaus.

Aptartas ir nuolat primenamas kooperacijos stygius. Komisarui, pasak M. Maciulevičiaus, pasakota, kad žemdirbiai stengiasi kooperuotis, kaip geras pavyzdys pateiktas „Pienas LT“, papasakota apie jo padvigubintą gamybą, apie tai, jog yra kitų kooperatyvų, kurie planuoja steigtis. Vis dėlto fabrikai per vieną naktį nepasistato, tad neteisingas argumentas, kad ūkininkai patys kalti, jog nesikooperuoja.

Susitikime dalyvausi ūkininkė K. Jankun, kurios ūkyje besilankydamas Lietuvoje viešėjo komisaras, pasakojo, kaip sekasi jos ūkiui, kokių iššūkių kyla, kad svarsto nutraukti veiklą ir apie tai galvojančių ūkininkų yra ne vienas.

„Komisaras įsiklausė labai rimtai, sako, dabar girdžiu, kad tikrai pas jus labai didelė problema. Jis sakė, kad yra žemės ūkio krizių rezervas ir bandys – taip reziumavo, jis tikrai įsipareigoja su sekančiu etapu. Mes tai interpretuojame, kad tai tas etapas, kai lenkams bus mokama 100 mln. Eur už grūdus, jie bandys pridėti. Mes ypač pabrėžėme, kad tai tiesiogiai susiję su karu Ukrainoje, nes kilo kaštai, paskui rinkos krito dėl karo, o mes esame eksportuotojai“, – telefonu iš Briuselio portalui manoūkis.lt pasakojo M. Maciulevičius.

Tad tikėtina, kad kitu paramos paketu bus įtrauktas ir Lietuvos bei Latvijos pieno krizės klausimas. „Tikimės, kad būsime išgirsti. Nes tikrai tos paramos reikia čia ir dabar, negalime laukti. Bent jau signalo, kad ji bus už mėnesio ar dviejų, nes ūkininkai dabar svarsto, ar ruošti pašarus kitai žiemai“, – sakė M. Maciulevičius.

Vis dėlto, anot jo, klausimas išlieka atviras, kada ir kokią sumą pavyks rasti, tačiau pabrėžė, kad tokiais atvejais itin svarbus komandinis, sistemingas visų šalių – ministro, departamentų vadovų, atašė, ambasadoriaus ir žemdirbių – darbas.

„Nesame derybininkai, ne į derybas važiavome. Mūsų, visų ūkių dydžių atstovų, tikslas buvo pasakyti, kad iš tiesų problema didelė, susiduriame su vis didesniais iššūkiais, tai susiję ir su karu Ukrainoje, o padariniai – užsidarantys ūkiai, tad reikia kuo greičiau užmesti apsaugos tinklą“, – kalbėjo M. Maciulevičius.

Anot jo, ilgus metus dirbusio Briuselio institucijose, patirtis rodo, kad visos paramos yra ilgo proceso dalis ir visuomet dėl to tekdavo daug plušėti įvairiais kanalais. Pasak LŪS atstovo, jau išmokta, kad tai – komandinis darbas, tikrai nėra taip, jog vienas ministras nuvažiuoja ir susidera, aktyvūs turi būti visi.

„Mums duotas pažadas – visų darbo įvertinimas. Tikrai negaliu sakyti, kad ministras ką nors blogai darė. Galiausiai negali žinoti, gal dar kas nors pasikeis ir sakys, kad dabar neduodame. Tiesiog reikia būti kantriems ir kartoti. Absoliučiai visi stengiasi. (...) Tikėkimės, kad gausime sprendimą“, – komentavo M. Maciulevičius. Anot jo, kitą savaitę planuojamas techninio lygio pasitarimas ir tikimasi, kad šis klausimas ten bus įtrauktas.

 

Autorius: Asta Laukaitienė