VMVT informuoja dėl snukio ir nagų ligos
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) pagal kompetenciją teikia informaciją apie snukio ir nagų ligos (toliau – SNL) paplitimą ir galimo patekimo į Lietuvos Respublikos teritoriją riziką.
Vokietija 2025-01-10 pranešė apie pirmąjį snukio ir nagų ligos atvejį. Ši liga buvo diagnozuota trims vandens buivolams, kurie buvo rasti nugaišę Vokietijos rytuose esančioje Brandenburgo žemėje.
Tai buvo pirmasis Vokietijoje užfiksuotas šios ligos atvejis nuo 1988 m. Vokietijos federalinio gyvūnų ligų centro – Fridricho Lioflerio instituto duomenimis, pastaruoju metu apie naujus protrūkius, nei Vokietijoje, nei Europos Sąjungoje pranešta nebuvo.
Didelį nerimą kelią tai, kad 2025-03-07 Vengrija pranešė apie pirmąjį SNL atvejį, šioje šalyje ir antrąjį protrūkį šiais metais Europos Sąjungoje. Liga nustatyta melžiamų galvijų ūkyje, kuriame buvo laikoma 1 418 galvijų. Pirmieji ligos simptomai pastebėti kovo 3 d., oficialiai pranešta kovo 5 d., o laboratoriniai tyrimai patvirtino protrūkį kovo 6 d. Netoliese yra dar vienas galvijų ūkis priklausantis tam pačiam savininkui, ūkis nustatytas kaip kontaktinis, atrinkti mėginiai.
Nedelsiant įvesti judėjimo apribojimai ir draudimai, įskaitant 72 valandų draudimą judėti porakanopiams gyvūnams paveiktoje teritorijoje.
Uždrausta bet kokia tarptautinė gyvų jautrių gyvūnų prekyba visoje Vengrijoje.
Vykdomas epidemiologinis tyrimas, tačiau viruso šaltinis dar nėra aiškus. Neatmetamas žmogiškasis faktorius, kadangi vienas iš darbuotojų prieš trejetą savaičių lankėsi Afrikoje-Zanzibare.
Snukio ir nagų liga – tai labai greitai plintanti ūminė liga, kuria sergantys gyvuliai karščiuoja ir snukio gleivinėje, tarpunagėje bei tešmens odoje susidaro pūslelės (aftos). Ši liga paplitusi daugelyje Afrikos, Pietų Amerikos ir Azijos valstybių. Lietuvoje paskutinį kartą SNL buvo nustatyta 1982 m. Galvijų vakcinacija nuo šios ligos Lietuvoje nutraukta 1985 m., o 1996 m. vasario mėn. Lietuva pripažinta laisva nuo SNL.
Lietuvoje gyvūnų vakcinacija nuo SNL yra uždrausta. Gyvūnai gali būti vakcinuojami nuo SNL tik užkrėstose teritorijose, tik nustačius serotipą, jeigu taikomos neatidėliotinos priemonės nesustabdo ligos plitimo. Neatidėliotinos vakcinacijos planas turi būti suderintas su Europos Komisija. Po ligos likvidavimo vakcinuoti gyvūnai privalo būti sunaikinti. Bet kokius atveju, taikomi apribojimai prekybai ir eksportui.
VMVT yra pateikusi svarbiausias rekomendacijas šios ligos prevencijai:
Naujai įvežtus į ūkį gyvulius, jei įmanoma, laikykite atskirai bent 21 dieną, stebėkite jų sveikatos būklę.
Nešerkite gyvulių maisto atliekomis, kuriose yra mėsos arba kurios galėjo liestis su mėsa.
Maisto atliekas, įskaitant virtuvės atliekas, laikykite taip, kad kenkėjai, paukščiai ar kiti gyvūnai neneštų jų į gyvulių laikymo vietas.
Jei įmanoma, gyvulių girdymui naudokite vandentiekio arba šulinio vandenį.
Neleiskite laikymo vietoje lankytis pašaliniams asmenims.
Dirbdami ūkyje naudokite specialius ūkiui skirtus drabužius ir įsitikinkite, kad ūkio lankytojai naudotų apsauginius drabužius ir avalynę.
Nesidalykite įranga (priekabomis, srutovežiais, įrankiais ir pan.) su kitais ūkiais arba po naudojimo juos dezinfekuokite.
Jei keliavote po snukio ir nagų liga užkrėstą regioną (pvz.: Afrikos valstybes, Turkiją, Vidurio Azijos šalis, Indiją) ir lankėtės ūkinių gyvūnų laikymo vietose, 14 dienų po atvykimo į Lietuvą turėtumėte vengti įeiti į ūkinių gyvūnų laikymo vietą.
Dar kartą primename, kad žmogiškasis faktorius yra vienas iš pagrindinių šaltinių, kaip gali būti perduodamas virusas. Šiai dienai yra vykdoma aktyvi galvijų prekyba, atvyksta pirkėjai iš trečiųjų šalių, ypatingą nerimą kelią pirkėjai iš Turkijos, kurie lankosi skirtinguose ūkiuose, tad rekomenduojame tokiems asmenims sudaryti nuotolines sąlygas apžiūrėti gyvulius, o jeigu patenkama į laikymo vietą būtina naudoti vienkartines apsaugos priemones, antbačius, kombinezonus, pirštines.
VMVT primena, kad gyvūnų laikytojai, įtarę gyvūnų užkrečiamąją ligą, turi nedelsiant informuoti VMVT el. paštu
Direktorė Audronė Mikalauskienė